Krpčiarka šípolistá (Epimedium sagittatum) list

13.12.2011 18:11

 

Tradične a v ľudovom liečiteľstve býva Epimedium používané predovšetkým ako veľmi silné afrodiziakum, pri mužskej impotencii, pri mužskej i ženskej neplodnosti (má priamy blahodárny vplyv na tvorbu spermií), pri predčasnom výrone semena, osteoporóze či nedostatočnom prekrvení mozgu. 
Zvyšuje citlivosť nervových zakončeniach v koži, teda aj pohlavných orgánoch, pôsobí blahodarne ako nervové tonikum a zlepšuje činnosť imunitného systému.
 
Stará čínska legenda hovorí o Epimedium sagittatum - krpčiarka šípolistá ako o YIN YANG HUO (bylina prostopašného kozla). Pomenovanie pochádza od pastierov kôz, ktorý spozorovali, že capy sa po spasení Epimedia stávajú extrémne sexuálne aktívny. Mechanizmu pôsobenia je úplne rovnaký ako u sidenafilu (VIAGRA) a tadalafil (CIALIS), ale v miernejšej, nie v tak agresívne podobe. Podoba medzi sidenafilom a ikarinom je natoľko zrejmá, že americký patentový úrad (USPTO) odmietol patentovať spoločnosti Pfizer funkciu sidenafilu a to z toho dôvodu, že v prírode existuje podobná látka za rovnakým mechanizmom pôsobenia. Účinok možno vystupňovať zvýšením dávky, toto sa však neodporúča. Hlavnou účinnou látkou spôsobujúcou zvýšenie prítoku krvi do penisu a stimulujúcu tvorbu pohlavných hormónov je ikarin.

 

Späť