Dragon Well čaj - Dračia studňa

08.06.2011 12:54

 

PRVÝ Z ČAJOV ČÍNY

Dračia studňa (Lung-ťing,Dragon Well Tea) je cenená ako najlepší a najslávnejší čaj Číny. Patrí tiež k tradičným čajom spomínaným v starých literárnych prameňoch. Píše o ňom i slávny Lu Jü (733-804) vo svojej Klasickej knihe o čaji. Spomína ho síce pod menom Lung-hong, ale niet pochýb, že sa jedná práve o tento čaj, ktorý sa neskôr tak preslávil a reprezentoval temer všetky čaje Číny. 

       Názov Dračia studňa sa začal používať až neskôr, za dynastie Južných Sungov. Keď sa začali rozprávať rôzne legendy a lyrické príbehy o čajoch a rôznych pôvabných miestach, na ktorých sa pestovali.

 LEGENDA O DRAČEJ STUDNI

Čaj Dračia studňa dostal svoj názov podľa dediny, ležiacej uprostred hmlistých zelených hôr, v blízkosti ktorej sa čaj pestoval a dedina zasa podľa kláštora stojaceho neďaleko pozoruhodnej studne, z hĺbky ktorej pramení čistá voda. Kedysi dávno, asi tak okolo roku 250, žil na týchto miestach múdry mních. Keď v celej oblasti zavládlo dlhotrvajúce sucho a ľudia sa bezradne dívali na sýtomodré nebo bez jediného mráčika, na ovisnuté listy stromov a vyschnuté studne, dobrotivý mních ich nabádal, aby svoje modlitby a prosby venovali vodnému drakovi, pánovi všetkých vôd, ktorý vraj žil v hlbokých spodných vodách pod horami. I sám sa pohrúžil do hlbokých meditácií, aby si uzmieril silného vodného draka. Prosby pomohli, nebo sa zatiahlo veľkými dažďovými mrakmi a z veľkej skaly, o ktorú sa opierali kolená meditujúceho mnícha, vytryskol silný prameň čistej vody. Ľudia ďakovali vodnému drakovi za svoju záchranu, umývali si tváre chladnou vodou a naberali ju do kotlíkov, aby si navarili dobrý čaj, ktorý im chutil ako nikdy predtým. Prameň nazvali Dračia studňa a neďaleko neho vystavali svätyňu a neskôr kláštor. A čaj, ktorý zberali na svahoch hôr za dedinou, pomenovali tiež Dračia studňa, aby sa ich vďaka niesla s dobrými lístkami čaju ďaleko do sveta.   

A aj dnes, keď ponoríte svoju ruku do prameňa, ktorý je ešte stále plný vody, vidíte malé víry, ktoré ako vodný drak rozvlnia hladinu vody. Ľudia tvrdia, že Dračia studňa je v hĺbke spojená s morom, podobne ako naše povestné morské oká v Tatrách. Možno práve preto v nej žije drak...

 

 CISÁRSKY ČAJ

Jedinečná Dračia studňa dozrieva i na svahoch Levej hory, na úpätí ktorej leží dedina Mej-ťia. Celá táto oblasť má poetický názov Kraj deviatich zátočín a osemnástich roklí (Ťiou-čchu Š-pa-ťien). Traduje sa, že za čias dynastie Čching mnísi z kláštora Wu-kung na Levej hore pestovali a spracovávali výborný čaj. Zvlášť pozorne zberali a sušili čaj z osemnástich čajových stromov, ktoré rástli pred kláštorom. Čaj z nich posielali na cisársky dvor. Cisárovi Čchien Lungovi čaj tak veľmi chutil, že podnikol štyri nákladné návštevy týchto miest, a okrem toho, že si tu vychutnával jedinečný čaj a písal o ňom piesne a básne, zaujímal sa aj o praktickú časť jeho pestovania a výroby, aby mohol pestovanie čaju rozšíriť po celej krajine. A čaju Dračia studňa pripravovanému z osemnástich čajových stromov rastúcich pred kláštorom udelil titul Cisársky čaj. Tým sa stala Dračia studňa veľmi slávna.

 

       V západnom svete sa Dračia studňa presadila najmä po návšteve prezidenta Nixona, ktorý s čínskym premiérom navštívil miesta, kde sa čaj pestuje a s obľubou ho ochutnal a vypil.

 

 

Späť